حوزه عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در یک نگاه:

چنانچه به تاريخچه عمراني دانشگاه آزاد اسلامي نظر بيافكنيم ، مطمئناً تصوير اوليه  غير از آن چيزي خواهد بود كه امروز شاهد آن هستيم اين تفاوت در واحدهاي مستقر در شهرهاي  كوچك به مراتب محسوس تر از واحدهاي بزرگ است. منظور از تصوير مورد نظر در اينجا جنبه ساخت و ساز و بناهاي دانشگاه هاي آزاد اسلامي در نقاط مختلف كشور است. در اكثر شهرها ، ساختمانهاي واحدهاي دانشگاهي در مناطقي از شهربنا شده اند كه به خوبي به چشم هر بيينده ، مخصوصاً تازه واردان ، جلوه گر مي شوند. بنابراين ، بناكردن اين ساختمانها و فضاها با مساحت هاي گسترده در اندك مدتي چهره شهرها را تغيير داده اند.
در خصوص تامين فضاي آموزشي‌، در ابتداي تاسيس اين واحد، مشكلات بسياري وجود داشته و با افزايش تعداد دانشجو و در نتيجه افزايش حجم كار آموزشي و اداري به امكانات بيشتري نياز بود. همانطور كه می دانید ، وضعيت مالي دانشگاه در آن سالها تنها در حدي بود كه نيازهاي اوليه خود به ويژه حق التدريس استادان و حقوق كاركنان و موارد ديگر را رفع مي كرد.

در اكثر موارد براي خريد زمين يا بناهاي ساخته شده مشكلات فراواني پيش مي آمد و مطمئناً اهميت معنوي دانشگاه و تلاشهاي پيگير مسئولان بود كه سبب مي شد مشكلات رفع شود. به تدريج ساختمانها يكي پس از ديگري ساخته مي شد و گاهي براي افزايش فضاهاي اداري و آموزشي ساختمانهاي مجاور حوزه مركزي از صاحبان آن ها خريداري مي گرديد. وضعيت جاري دانشگاه از نظر فضاي آموزشي ، با توجه به اضافه شدن مجتمع دانشگاهي، با سالهاي آغازين اصلاً قابل مقايسه نيست و تحولات كمي و كيفي آن به حدي چشمگير است كه به قول بعضي از افرادي كه روز اول وضعيت آغازين آن را شاهد بوده اند باور كردني نيست.
از سال 1367 دانشگاه تنها در یک ساختمان 2 طبقه استیجاری شروع به کار نمود با گسترش رشته ها و افزايش تعداد دانشجو، ساخت و ساز و توسعه فعاليتهاي عمراني سرعت بيشتري گرفت به طوریکه در سال 1371 ،1/1 هکتار زمین وقفی در منطقه باغ نی خریداری شد و عملیات ساخت اولین ساختمان دانشگاه به مساحت 3408 مترمربع در 4 طبقه آغاز گردید، با پیگیری مسئولین واحد در سال 1375، 103 هکتار زمین وقفی در انتهای شهرک ژاندارمری جهت احداث مجتمع دانشگاهی حضرت امام (ره) خریداری شد و از سال 1377 عملیات ساخت و ساز در آن آغاز گردید، تا کنون چندین ساختمان و دانشکده در این مجتمع ساخته شده و به بهره برداری رسیده است و همچنان اين روند بر اساس برنامه های تدوین شده دانشگاه ادامه دارد.

ساختمان های احداث شده در مجتمع امام (ره) عبارتنداز: ساختمان تربیت بدنی به مساحت 3034 متر مربع، دانشکده تحصیلات تکمیلی به مساحت 2016 مترمربع، دانشکده علوم انسانی به مساحت 5900 مترمربع، کلینیک دامپزشکی به مساحت 150 مترمربع، ساختمان اداری به مساحت 3800 مترمربع، خوابگاه دخترانه بنت الهدی به مساحت 6664 مترمربع، ساختمان گاوداری به مساحت 4830 مترمربع، ساختمان پژوهش و فناوری به مساحت 3850 مترمربع،ساختمان مسجد به مساحت 900 مترمربع، دانشکده حقوق به مساحت 1965 مترمربع، ساختمان سلف سرویس به مساحت 2000 متر مربع، دانشکده علوم پایه به مساحت 4700 مترمربع، ساختمان آزمایشگاه ها به مساحت 3700 متر مربع، ساختمان بانک ملی به مساحت 160 مترمربع، دانشکده کشاورزی (واقع در باغ نی) شامل ساختمان اداری، ساختمان آموزشی، سلف سرویس و آمفی تأتر به مساحت 10176 مترمربع .

کلیه اقدامات فوق تحت نظارت کمیته فنی بوده و این کمیته با ریاست رئیس واحد از سال 1380 تا کنون توانسته است با اخذ تصمیمات مهم و مؤثر نظارت مستقیم و مناسبی بر فعالیت های دانشگاه اعمال نماید.

مدیریت عمرانی دانشگاه از بدو تأسیس این حوزه  تاکنون عبارتند از آقای فرهاد فلاحیان (76 – 77)، آقای جواد رستمی (78 – 81)، آقای مهندس محسن عقابی (81 – 83)، آقای مهندس مهدی شریفی (83 – 85)، آقای مهندس محسن عقابی (85 – 87)، آقای دکتر محمدرضا حبیبی ( 87 – 89) و آقای مهندس محمد رضا قطب (98-89).

در حال حاضر آقای مهندس رضا خالقی مسئولیت عمرانی دانشگاه را به عنوان معاون برعهده دارند.